Wast Sussex Ploughing Match Society
Wast Sussex Ploughing Match Society
Wast Sussex Ploughing Match Society

PLOUGHING CLASSES



TRACTOR PLOUGHING

ENTRANCE FEE £15.00 PER CLASS
Closing Date for Entries: 10th September 2018
No entries accepted after closing date
No entries accepted without monies
PRIZE MONEY CLASSES 1-8: 1st £25, 2nd £15, 3rd £10
FIRST PRIZE WINNERS OF CLASSES 1-8 WILL BE
OFFERED A FREE COMPLIMENTARY TICKET
TO OUR SOCIAL EVENING
Conventional Champion: B. Young
Reversible Champion: D. Dadswell
Class 1 Open Mounted Ploughs (any furrow size) - 2017 Winner: B. Young
Class 2 Mounted Ploughs (any furrow size). Restricted to non First Prize
winners in our Society overthe last five years - 2017 Winner: H. Sheffield
Class 3 Classic Class (National Rules apply) - 2017 Winner: T. Sinden
Class 4 Vintage with Mounted Plough (pre 1960 models)- 2017 Winner.· T. Tidmarsh
Class 5 Vintage with Trailed Plough (pre 1960 models) - 2017 Winner: C. Turner
Class 6 Grey Ferguson (exclusively T series) with 2 or 3 furrow Ferguson
Plough (pre Oct. 1955 models) - 2017 Winner: B. Lewis
Class 7 Open Reversible (any furrow size) - 2017 Winner: D. Dadswell
Class 8 Open Single Furrow Horticultural - 2017 Winner: A. Ford
HORSE PLOUGHING RULES
To be those of the Southern Counties Heavy Horse Association.
No entrance fee. Horse Attendance Allowance £75.00 per entry
Closing date for entries to be seven days before match
Class 9 Open Horse Ploughing (boats, presses and seamers may be used)
2017 Winner: G. Winter


CUPS AND PRIZES 2018

Ploughing Classes
CHAMPION REVERSIBLE PLOUGHMAN Birchen Perpetual Trophy
RESERVE CHAMPION REVERSIBLE PLOUGHMAN Cushing Perpetual Silver Challenge Cup
CHAMPION CONVENTIONAL PLOUGHMAN Freda Jenner Memorial Trophy
RESERVE CHAMPION CONVENTIONAL PLOUGHMAN Bert Rogers Memorial Challenge Cup
Class 1 HARRY BAKER MEMORIAL CUP Kindly sponsored by Agrifactors
Class 2 L
ATE JAMES WOODHAM CHALLENGE CUP Kindly sponsored by Steve Bull
Class 3
LATE ARNOLD VERITY CUP Kindly sponsored by Southern Farmers
Class 4
BARCLAYS BANK PLC CHALLENGE CUP Kindly sponsored by Thorngates Earthworks
Class 5
PETER DYSON MEMORIAL CHALLENGE CUP Kindly sponsored bye. Fryer
Class 6
H. S. DILNOT MEMORIAL CHALLENGE CUP Kindly sponsored byS. Tingley
Class 7
WINTERSGILL PERPETUAL CHALLENGE CUP Kindly sponsored by D. Linch
Class 8
THE GUINNESS HOP FARMS ROSE BOWL Kindly sponsored by Lambert &Foster
Class 9
CAREY & SCOTCHER PERPETUAL TROPHY Kindly sponsored by R. Saunter, Agmac, Y. Braiden & Nat West Bank

Best Work with Ford Any Class Stormont Engineering Challenge Cup
Best Work under 21 Classes 1-8 Skinners Rose Bowl
Best Turned-out Team of Horses Thelma Walker Cup
Youngest Overall Competitor Colin Young Challenge Cup
Best Young Farmer in Classes 1-8 W. Hopkins MRCVS Memorial Silver Salver
Ploughing under 25 Late Arnold Verity & John Boeijink Cup
Best Work John Deere Tractor Palmer Perpetual Cup
The Chairman offers £20 for the Best Kept Vintage Tractor
E. O. Cuiverweilltd. offers £10 for the Best Work Done with a Ferguson or
Massey-Ferguson Tractor to include 100 Series Tractors or earlier
Best Sample of Hay Chapman and Frearson Challenge Cup
Most Points Classes 12-19 Late J. P. Simmons Challenge Cup
Best Crop Classes 20-29 R.A. Pilbeam Memorial Cup
Beef Class (Steers or Heifers) B.O.C.M. Cup
Beef Class (Suckler Herd) D.S.C. Perpetual Challenge Cup
Best in Dog Show Dalglish Cup
The Society also holds the following cups
Ashburnham Vineyard Preservation Cup
Hickman Trophy (Sheepdog Trials Novice)
Martyn Channon Challenge Cup
lister Pyecroft Shield (Dairy Herd)
Nat West Challenge Trophy


FUN DOG SHOW

STARTS 11 am - ENTRIES FROM 10 am
ADMISSION TO PLOUGHING MATCH £5.00 per person
(Children under 16 free)
This entitles Dog Show entrants to enter two classes free
£1 entry fee to all other classes
Please note: all entrants or spectators to Dog Show must pay
Ploughing Match Gate Entrance, with no exceptions
FUN DOG SHOW SCHEDULE
1 Veteran, 7 years and over
2 Best Rescued
3 Any variety Terrier
4 Best Movement
5 Best Crossbred
6 Best Pedigree
7 Dog or Bitch in best Condition
8 Puppy, 6-18 months old
9 Brace Alike or Odd
10 Dog the Judge would like to take home
ROSETTES ARE AWARDED TO 4th PLACE
Best in Show receives the Dalglish Cup
ENQUIRIES: 01580 880780


DOMESTIC SECTION 2018

(Open to all)
Kindly sponsored by Thelma Farr

COOKERY AND PRESERVES
Class 1. Set Recipe - Bara Brith
Ingredients - 175g currants, 175g sultanas, 225g light muscovado sugar, 300ml strong tea, 275g
self raising flour, 1 large egg (beaten)
Method - Measure the fruit & sugar into a bowl, pour over the hot tea, cover & leave overnight.
Pre-heat the oven to 150'C/Fan 130'C/Gas 2. Lightly grease a 21b loaf tin then line the base with baking parchment. Stir the flour &egg into the fruit mixture, mix thoroughly, turn into prepared tin & level surface. Bake for about 1Y2 hours or until firm to the touch/skewer inserted should come out clean. Leave to cool in tin for 10 mins, then turn out, peel off parchment & finish cooling on wire rack.
Class 2. A Swiss Roll, any flavour, any filling
Class 3. A Swiss Roll, any flavour, any filling
Class 4. A White Co"age Loaf
Class 5. Vegetarian Pizza
Class 6. A Cake incorporating any Vegetable
Class 7. Apple Pie
Class 8. 6 Sausage Rolls, homemade shortcrust pastry
Class 9. 6 Chocolate Truffles
Class 10. A decorated fondant iced Sponge Cake, to be judged on decorative effect only
Class 11. Jar of Strawberry Jam
Class 12. Jar of Fruit Curd (not lemon)
Class 13. Jar of Piccalilli
Class 14. An Alcoholic Beverage

FRUIT, VEGETABLES & EGGS
Class 15. Harvest Basket / Trug / Box - homegrown &/or homemade produce
Class 16. Largest Marrow
Class 17. 6 Eggs
Class 18. 4 Apples

FLORAL
Class 19. Posy for a Bride
Class 20. A Bu"on hole
Class 21. An arrangement in a Jug
Class 22. An Indoor Pot Plant (must have been in owner's possession for 3 months)
Class 23. An Individual Bloom - to be voted for by public

HANDICRAFT
Class 25. A kni"ed Hat
Class 26. A Shopping Bag
Class 27. A decorated Picture Frame
Class 28. A picture 'Birds', any medium
Class 29. A sewn Cushion Cover
Class 30. An item of Mosaic Work
Class 31. Photograph 'Green'
Class 32. Photograph 'Wedding' (to have been taken by entrant)

CHILDREN'S (16 years & under) Kindly sponsored by R J Saunters T/A Darwell
Class 33. A Painting of 'Prince Harry & Meghan'
Class 34. A Painted Flower Pot
Class 35. A Model Farm Vehicle using recycled materials
Class 36. 4 decorated Fairy Cakes
Class 37. A Birthday Card for a friend (not computer generated)
Class 38. Biggest Dock leaf!!
ENTRY FEES: On the day 50p, in advance 30p, per class. Children's classes FREE (Advance telephone/email
entries accepted until night before Match, money may be paid on the day).
PRIZE MONEY: Adults -1st £2, 2nd £1.50, 3rd £1 Children -1st £1.25, 2nd £1, 3rd 75p.
DOMESTIC SHIELD: Awarded to the person who gains most points in the Domestic Section
(To be held for one year).
ALICE LANCASTER CUP: Awarded to the person who gains most points in the Cookery & Preserves Section
(To be held for one year).
EGERTON CUP: Awarded to winner of Individual Bloom Class (to be voted for by the public & held for one year)
YOUNG FARMERS SALVER: Awarded to the member gaining most points in Domestic Section
(To be held for one year).
CHILDREN'S CUP: Presented by Paul Dyson for the child who gains the most points in Children's Section
(To be held for one year).
THELMA FARR ROSEBOWL: Awarded to the most outstanding Class Exhibit from 1st Prizewinners in
Domestic Section, excluding Children's classes (To be held for one year).
DAVID FISHER MEMORIAL CUP: Most outstanding child's exhibit
RULES OF ENTRY
1. One entry per class per person.
2. All food to be covered and shown on a plate, except where stated otherwise.
3. JUDGING COMMENCES 10.00am sharp. All entries to be staged between 8.30 and 9.45am
4. Handicrafts previously entered are not acceptable.
5. Exhibits at owner's risk. May be collected from 3.00pm onwards.
6. Children's classes may be divided according to age.
7. Please supervise your children but entries should be their own work
8. Any query/concern to be lodged with the secretary by 1pm
9. Judge's decision is final